От 24 до 27 септември във Вашарошнамени, Източна Унгария, се проведе годишната неформална среща на ръководителите на ловните администрации на държавите членки на Европейския съюз. Фокусът на събитието бе насочен върху професионалното, устойчивото и ефективното управление на дивата природа и добрите ловните практики.
Срещата бе открита от Петер Замбо – държавен секретар по въпросите на горите и земите в Министерството на земеделието на Унгария. Той подчерта, че управлението на дивата природа в държавите членки на ЕС е световно признато със своите изключителни постижения, до голяма степен благодарение на устойчивия подход, със силен акцент върху образованието и научните изследвания и високите професионални управленски стандарти.
Специално приветствие към участниците в срещата от името на Унгарското председателство на Съвета на ЕС и правителството на страната бе отправено от д-р Золтан Ковач – генерален секретар за международна комуникация, говорител по външната политика на Кабинета на министър-председателя на Република Унгария и комисар за председателството на страната.
Събитието, организирано в рамките на Унгарското председателство на Съвета на ЕС, събра в града на река Тиса близо 60 участници – представители на унгарското правителство, ръководители на ловните администрации в ЕС, представители на Европейската комисия, неправителствени организации и други заинтересовани страни. Те обсъдиха актуални теми, свързани с управлението на природните ресурси, дивата природа, функциониране на националната база данни на всяка от страните, участващи в срещата, в съответствие с целите на европейската политика в опазване и поддържане на дивата природа, които да демонстрират устойчивост в контекста на предизвикателствата от промените в климата.
България бе представена от д-р инж. Мирослав Маринов – заместник-министър на земеделието и храните, и Николета Динева – главен експерт в отдел „Ловно стопанство“ в Изпълнителната агенция по горите. Зам.-министърът инж. Маринов проведе разговори с д-р Йоханес Шима – директор на Дирекция „Опазване и развитие на горите и дивата природа“ към Федералното министерство на земеделието, горското стопанство, управление на регионите и водите на Австрия, с д-р Имре Шуба – от Ловната камара на Словакия, с инж. Марин Жижка – директор на Секция „Ловно стопанство, опазване на дивеча и пчеларство“ в Министерството на земеделието на Чехия, с д-р Сай Грифин – представител на Европейската федерация за лов и опазване на дивеча (FACE), както и с представители на Международния съвет за опазване на дивеча и дивата природа (CIC).
Заключението, около което се обединиха всички присъстващи на събитието, бе, че опазването на дивечовото разнообразие и местообитанията му е основна мисия на специалистите и на всички нас, ако искаме да ги има и в бъдеще.